Aktualności

  • Więzienie za brak kontaktu z dzieckiem? Koronawirus może przyspieszyć zmiany

    Więzienie za brak kontaktu z dzieckiem? Koronawirus może przyspieszyć zmiany

    Nie ma obecnie skutecznego sposobu na alienujących rodziców - alarmują nie tylko obrońcy praw dziecka, ale też prawnicy i kuratorzy. Dzieci traktowane są jak narzędzia w bataliach okołorozwodowych, a koronawirus skutecznie wydłuża czas oczekiwania na decyzje sądów. Potrzebne są pilne zmiany w przepisach.

  • Konwencja stambulska "w rękach" prezydenta - wypowiedzenie łatwe nie będzie

    Konwencja stambulska "w rękach" prezydenta - wypowiedzenie łatwe nie będzie

    Cała procedura związana z wypowiedzeniem konwencji stambulskiej trwać może i rok. Wiąże się bowiem z kilkoma etapami, w których istotną rolę odegra prezydent Andrzej Duda. Sam wniosek do sekretarza generalnego Rady Europy będzie musiał być wyczerpująco uzasadniony, a i tak stronę polską czekają dodatkowe pytania. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że nacisk polityczny na "wyjście" jest bardzo duży.

  • Sędzia jak robot - kara surowa, wyrok bez "luzu orzeczniczego"

    Sędzia jak robot - kara surowa, wyrok bez "luzu orzeczniczego"

    Każda kolejna nowelizacja Kodeksu karnego to mniej władzy dyskrecjonalnej sędziego. Choć sądu nie zastąpi na razie tabela w excelu, to jak tak dalej pójdzie, nie będzie musiała to być jakaś szczególnie zaawansowana sztuczna inteligencja. Przepisy są coraz mniej elastyczne, a zmiany to przede wszystkim zaostrzanie kar.

  • TK: Nowela Kodeksu karnego nie wejdzie w życie - tryb uchwalenia niezgodny z konstytucją

    TK: Nowela Kodeksu karnego nie wejdzie w życie - tryb uchwalenia niezgodny z konstytucją

    Wątpliwości miał prezydent Andrzej Duda. W czerwcu ubiegłego roku skierował nowelę do Trybunału Konstytucyjnego. Ten uznał, że procedowanie nad nią było niezgodne z konstytucją i wskazał, że pośpiech w toku prac legislacyjnych może prowadzić do niedopracowanych norm prawnych, które nie nadają się do stosowania bez szerokiego wsparcia ze strony orzecznictwa i doktryny.

  • Ministerstwo wycofuje się z wzorów sądowych pouczeń

    Ministerstwo wycofuje się z wzorów sądowych pouczeń

    Projekt tarczy antykryzysowej 4 uchyla ustawowe upoważnienie dla ministra sprawiedliwości do określenia w drodze rozporządzenia wzorów pouczeń w sprawach cywilnych. Resort miał na to czas do 7 sierpnia - jeszcze w styczniu informował, że prace trwają i pomoże w nich placówka zajmująca się językoznawstwem. Teraz tłumaczy, że i pouczeń i zmian w procedurze cywilnej jest za dużo.

  • Aktualności
Script logo
Script logo
Do góry